Kino Máj doksy
Promítáme každé úterý
a sobotu
Městská knihovna doksy
OTEVŘENO PONDĚLÍ | STŘEDA | ČTVRTEK

Navštivte městskou knihovnu Doksy!

Museum Čtyřlístek
OTEVŘENO OD ÚTERÝ DO NEDĚLE

Stálá expozice o vývoji časopisu Čtyřlístek

26červenec
kinomaj

Finské léto s Akim Kaurismäkim

U příležitosti české premiéry snímku Druhá strana naděje se v kině Máj v Doksech uskuteční v červenci a v srpnu přehlídka dalších filmů z vrcholného tvůrčího období finského režiséra Akiho Kaurismäkiho.
Přehlídku zahájil, lektorský úvod k prvním dvěma filmům (Zločin a trest, Stíny v ráji) přednesl a následující besedu ve čtvrtek 13. července moderoval filmový historik a publicista Vladimír Hendrich.
 
 

Do finálového výběru pro obnovenou distribuci v českých kinech se dostalo šest starších snímků Akiho Kaurismäkiho z 80. a 90. let 20. století. Přehlídka je příležitostí připomenout si na velkém plátně svérázný styl kultovního filmaře, pověstného výrazným smyslem pro humor, lakonickými dialogy a osamělými hrdiny, zahalenými do oblaků cigaretového dýmu.

Přehlídku zahájí Kaurismäkiho režijní prvotina Zločin a trest z roku 1983, volně vycházející z Dostojevského stejnojmenné předlohy. Dalším filmem budou Stíny v ráji (1986), milostný příběh popeláře Nikandera a pokladní Ilony, ve kterém se poprvé objevuje Kaurismäkiho dvorní herečka Kati Outinen. V programu přehlídky nechybí ani nejodlehčenější Kaurismäkiho film Leningradští kovbojové dobývají Ameriku (1989) nebo neo-noirová černá komedie Smlouva s vrahem (1990) o pracovníkovi vodáren a neúspěšném sebevrahovi, který si sám na sebe najme vraha, ale jeho fatální plány mu nečekaně zkříží láska. Šestici filmů završí drama téměř antických rozměrů Děvče ze sirkárny (1990) a Kaurismäkiho vrcholný film Bohémský život z roku 1992.

Součástí večera je malé občerstvení ve foyer kina o přestávce mezi filmy.

Vstupné na každý film 90 Kč, pro členy filmových klubů i pro každého diváka, který si zakoupí vstupenku na oba filmy, sleva – 70 Kč/film.

Podrobnější informace: http://kinomaj.mksdoksy.cz
Další informace: Miloslav Lomič, tel. 776 550 862, e-mail kinomaj.doksy@centrum.cz
Průběžné informace: facebook kina Máj

 

13. 7. čtvrtek od 17.30 hod.
Zločin a trest
Kriminální drama, Finsko, 1983, 91 minut, režie Aki Kaurismäki. Adaptace románu F. M. Dostojevského, první Kaurismäkiho zcela autorský snímek, je obžalobou zbyrokratizovaného společenského systému. Rahikainen bere odpovědnost za vše, čeho se dopustil, výlučně na sebe, a nepřijímá od nikoho lásku ani soucit. Již tento filmový debut šestadvacetiletého režiséra je rebelsky působivým a solitérským dílem. Inklinuje ke světu "uražených a ponížených", kteří ovšem neztrácejí vlastní morální integritu. Finsky s českými titulky.

13. 7. čtvrtek od 20.00 hod.
Stíny v ráji
Komedie, Finsko, 1986, 76 minut, režie Aki Kaurismäki. Filmová poklona Erichu Mariu Remarqueovi a postavám outsiderů z jeho stejnojmenného románu. Tragikomický příběh pozdní lásky dvou osamocených lidí, popeláře a pokladní ze supermarketu, kteří si velkou lásku svého života představovali úplně jinak. Snímek, ohodnocený kritikou jako nejlepší finský film roku 1986, je první částí tzv. trilogie ztracenců, která pokračovala filmy Ariel a Děvče ze sirkárny. Finsky s českými titulky.
 

26. 7. středa od 20.30 hod.
Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
Komedie, Finsko/Švédsko, 1989, 78 minut, režie Aki Kaurismäki. Leningradští kovbojové hrají na dalekých a širých sibiřských pláních. Jejich hudba ale nikoho nezajímá, a hlavně – nikdo za ni neplatí. Celý tento cirkus se proto přesouvá do USA, a to i s netradičním nákladem, který představuje zmrzlý basák Silu Seppälä, uložený v něčem, co připomíná kadibudku. Finsky s českými titulky.

 

9. 8. středa od 20.00 hod.
Druhá strana naděje

Komedie, Finsko, 2017, 98 minut, režie Aki Kaurismäki. Stárnoucí obchodník učiní velké rozhodnutí – opustí svou ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Finsky s titulky.
Vstupné 90,- Do 12 let nevhodný


 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

zpět na seznam článků

Kontakt

Valdštejnská 251
472 01 Doksy

Tel.: +420 735 128 330

Otevírací doba Infocentra

 

PONDĚLÍ - PÁTEK
     900 - 1200    
13
00 - 1700

SOBOTA
900 - 1200 

TELEFON INFOCENTRUM:
+420 487 872 067

+420 739 310 010

EMAIL:
info@infodoksy.cz